لیست بهترین طراح و فروشگاهای آکواریوم تبریز + آموزش قدم به قدم و کامل راه اندازی آکواریوم آب شیرین ویژه

 

کاملترین راهنمای جامع و قدم به قدم راه اندازی آکواریوم آب شیرین

اگر برای اولین بار است که میخواهید یک آکواریوم آب شیرین راه اندازی کنید، طبیعی است که ابتدا به دنبال تحقیق و مطالعه باشید و چیزی در مورد راه اندازی، روش و تجهیزات مورد نیاز آن ندانید. آکواریوم را می توانید به صورت آماده خریداری نمایید اما در مقابل می توانید با کمی تحقیق و مطالعه و راهنمایی فروشنده تجهیزات لازم را خریداری، نصب و راه اندازی نمایید. با تبریز118 همراه باشید تا در مورد راه اندازی آکواریوم آب شیرین صحبت کنیم در انتها چند مورد از بهترین مراکز فروش و فروشگاه آکواریوم در تبریز و همچنین طراحی آکواریوم در تبریز را به شما معرفی خواهیم کرد.

ابعاد آکواریوم آب شیرین

بسته به محل قرارگیری آکواریوم ابعاد آن را تعیین می کنید؛ با توجه به مکانی که قرار است آکواریوم در آن قرار بگیرد شکل و ابعاد آن متغیر خواهد بود اما بهترین نوع آن مکعب مستطیل است. سعی کنید ابعاد اکواریومی که انتخاب می کنید بزرگ و گشاد باشد تا بتوان از هر نوع ماهی داخل آن قرار داد. یک توصیه ی مفید در این مورد این است که سفارش آکواریوم را به شیشه بری و شیشه فروشی ها ندهید و به خود مغازه های فروش و طراحی آکواریوم بسپارید. زیرا آنها در این مورد وارد تر هستند و می دانند چه زمانی از درزگیر و درپوش و شیلنگ و سایر وسیله ها چقدر و کجا استئفاده کنند ؛ بنابراین هزینه ی شما هدر نخواهد رفت و با فکر صرف خواهد شد.

البته آکواریوم های آماده ای نیز موجود هستند که در مغازه های آکواریومی میتوانید از آنها دیدن کنید شاید در ابعاد دلخواه شما موجود بود و نیاز به ساخت آکواریوم دیگری نبود.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی آکواریوم آب شیرین

تجهیزات ساده اما کاملی که برای آغاز کار یک آکواریوم مورد نیاز است عبارتند از:

شن کف

فیلترها

بخاری اتومات

یونولیت برای زیر آکواریوم

پمپ هوا

سنگ هوا

دما سنج

کاندیشنرهای متعاددل کننده آب یا داروهای ضدعفونی کننده

تور برای صید ماهی

شلنگ اکسیژن، رابط شلنگ، بست و چسب

تزئیات آکواریوم مانند درختچه، صخره، پوستر و ...

کیت تشخیص خصوصیات آب (پی اچ، سختی، نیترات، آمونیاک و ... )

 

همچنین توصیه می شود : راهنمای انتخاب تاج عروس مناسب + 46 عکس از مدل های مختلف تاج عروس

 

تمیز و آماده کردن آکواریوم، اولین مرحله ی راه اندازی آکواریوم آب شیرین

ابتدا شیشه یا همان جعبه ی آکواریوم را با یک دستمال نم دار و تمیز پاک کنید؛ دقت کنید از استفاده از مواد شیمیایی و شوینده شیشه جدا بپرهیزید.

سپس کامل با آب و برس یا اسکاچ ظرفشویی آن را شستشو دهید؛ پس از آن نوبت به نمکی کردن آن می رسد. دیواره های داخلی آکواریوم را با آب و نمک غلیظ بپوشانید. می توانید یک اسفنج را درون آب و نمک غلیظ کرده و به دیواره ها بکشید. بگذارید 24 ساعت بماند و سپس آن را بشویید. دوباره همین روند را تکرار کنید و بگذارید 24 ساعت دیگر در آب و نمک بماند. سپس کامل بشویید و تمیز کنید تا اثری از نمک بر دیواره های آن نماند.

پس از آن نوبت به سنگریزه های کف آکواریوم یا شن های کف آکواریوم می رسد. اگر از سنگ طبیعی استفاده می کنید می توانید در قابلمه ای آنها را بجوشانید اگر از جنس های پلاستیکی و غیره استفاده می کنید نگه داشتن 24 ساعته ی آنها در آب نمک غلیظ کفایت می کند.

سپس سنگ های هوا را کف آکواریوم بچینید و پس از آن شلنگ های ان را وصل نمایید.

شنی را که برای بستر آکواریوم در نظر گرفته اید با آب داغ چندین بار شستشو دهید تا میکروب و آلودگی های مضر آن از بین برود. پس از اطمینان از تمیزی آن لوازم و تزئینات دکوراسیون آن را هم کاملا تمیز کرده و شستشو دهید و داخل آن بچینید.

بقیه وسیله های تزئینی و ... را هم می توانید با آب داغ بجوشانید؛ البته دقت کنید که تمامی تجهیزات و وسایل در صورتی که بسته شده و باز نباشند نیازی به این مرحله ندارید و وسایل بسته بندی شده و محفوظ را همین که یکبار با آب گرم بشویید کافیست.

نصب آکواریوم و تجهیزات آن، دومین مرحله راه اندازی آکواریوم آب شیرین

ابتدا به اندازه ی کف آکواریوم یونولیت ببرید و به جایی که قرار است آکواریوم در آنجا نصب شود محکم بچسبانید. استفاده از یونولیت باعث کاهش فشار به شیشه ی کف آکواریوم و مانع از شکستن آن می شود.

 

شلنگ و سنگ هوا آکواریوم

 

سنگ و شیلنگ هوا

در مرحله ی بعدی سنگ های هوا را که در مرحله ی اول کامل شسته و ضدعفونی کرده ایم کف آکواریوم قرار می دهیم. جنس این سنگ ها زیاد مهم نیست اما بهتر است از نوع متری و منعطف آنها انتخاب کنید. در کل نیازی به هزینه زیاد نیست اما از جنس سنگ های نامرغوب جدا خودداری کنید؛ زیرا سنگ های هوا نقش بسیار مهمی را بر عهده دارند و آن پخش کردن یکسان اکسیژنهاییست که از شیلنگ هوا دریافت می کنند. پس از آن شیلنگ هوا را به سنگها وصل میکنیم؛ میتوانید یک طرف شیلنگ هوا را مسدود کرده و یک سمت آن را به سنگ نصب کنید؛ یا می توانید از هر دو طرف به شنگ ها وصل کنید. حالا سنگ و شیلنگ ها را به کف آکواریوم بچسبانید. برخی آکواریوم ها جای شیلنگ هوا دارند که برای این نوع آکواریوم ها نیازی به چسباندن و بست کردن شیلنگ کف آکواریوم نیست.

 

شن کف آکواریوم

 

شن کف آکواریوم آب شیرین

اگر برای زیبایی بیشتر و همچنین پنهان کردن مدفوع آبزیان و شیلنگ هوا از شن استفاده می کنید؛ می توانید در این مرحله شن کف را روی سنگ و شیلنگ ها بریزید. اندازه و توده ی آنها مقدار ثابتی ندارد و بسته به سلیقه ی خود می توانید این کار را بکنید؛ تنها مسئله ای که هنگام پخش کردن شن کف باید مد نظر داشته باشید این است که هر چه شن ها فشرده تر باشند موجب افزایش سایز حباب های هوا می شوند که گاهی باعث وحشت آبزیان کوچک می شود و همچنین باعث کاهش کارایی سنگ هوا که پخش یکسان و متعادل اکسیژن در آب است می شود. پس باید تودگی و فشردگی شن را کم کنید.

نصب تزئینات و طراحی دکور آکواریوم

اکنون می توانید به جذاب ترین مرحله ی راه اندازی آکواریوم آب شیرین برسید! حالا هر وسیله ی تزئینی مثل صخره، کوزه، درختچه و سایر تزئینات را می توانید نصب کنید و تمامی اینها بدون قاعده ی خاصی مربوط به حس زیبایی شناسی شما می شود! البته پیشنهاد تبریز118 به شما این است که بر اساس نظم خاصی این کار را انجام دهید و زیاد وسایل را یک طرف انباشت نکنید یا در به کار بردن وسایل زیاده روی نکنید چرا که باید محل رفت و آمد راحت و در عین حال زیبایی برای آبزیان ایجاد کنید، نه گوشه های تنگ و تاریک و سخت. هر چه محیط زیباتر و طبیعی تر باشد آبزیان شاداب تر و سالم تری خواهید داشت. اگر محدودیت هزینه ندارید و می خواهید کیفیت تزئینات و محیط آکواریوم را افزایش دهید می توانید از گیاهان زنده ی آبزی هم استفاده کنید.

 

بخاری آکواریوم

 

نصب بخاری برای آکواریوم آب شیرین

حال به مرحله ی نصب بخاری برای آکواریوم می رسیم. استفاده از بخاری بسیار مهم و حیاتی است چرا که تعادل دمای آب را حفظ می کند و باید بسته به هر گونه ی آبزیان داخل آکواریوم درجه ی مخصوص آنها را مشخص کنید تا دمای آب در همان اندازه باقی بماند. بهتر است برای انتخاب بخاری از نوع اتوماتیک آن استفاده نمایید تا هنگام نیاز و تامین دمای مورد نیاز، به صورت خودکار بخاری خاموش شود. در نظر داشته باشید هیچگاه بخاری را قبل از سرد شدن از آب خارج نکنید یا در آکواریوم بدون آب آن را روشن نکنید. بخاری را بیشتر از پوشش لاستیکی زیر آن در آب فرو نبرید و هنگام چسباندن آب به دیواره آکواریوم مراقب شیشه و شیشه ی محافظ بخاری باشید تا آسیب نبیند. آب را به وسیله ی چسبک های مخصوص که در جعبه همراه بخاری است بچسبانید. انتخاب قدرت بخاری بسته به اندازه ی آکواریوم شماست و به ازای هر لیتر آب یک وات را در نظر بگیرید و برای یک آکواریوم 50 لیتری یک بخاری 50 واتی تهیه نمایید.

نصب فیلتر آکواریوم

انواع فیلترهای آکواریوم
فیلتر زیر شنی

فیلترهای زیرشنی معمولا زیر شن ها تعلیه می شوند؛ برقی نیستند، فضولات آبزیان را به خود جذب می کنند و از طریق پمپ هوا کار می کنند. معمولا این نوع فیلترها کمتر استفاده می شوند و نوع برقی آنها پرکاربرد تر هستند.

فیلتر زغالی آکواریوم

فیلتر زغالی

فیلترهای زغالی که با زغال فعال کار می کنند وظیفه ی جذب آلودگی های آب و شفاف کردن آب را به خود دارند. معمولا این نوع فیلترها را در فیلترهای سطلی و کاسه ای به کار می گیرند و به تنهایی کاربرد ندارند. می توان در یک توری کوچک یا کیسه ی توری در فیلتر معمولی قرار داد تا آب را پاکسازی کنند.

 

فیلتر اسفنجی آکواریوم

فیلتر اسفنجی

این فیلترهای ساده بر روی دیواره ی آکواریوم نصب می شوند و با استفاده از پمپ هوا و ایجاد مکش، آب را به داخل اسفنج خود کشیده و فضولات و آلودگی ها را به خود جذب می کنند و از سمت دیگر خود، آب تمیز را به بیرون هدایت می کنند.

 

فیلتر سطلی آکواریوم

فیلتر سطلی

این نوع فیلترها که بهترین نوع فیلترها هستند و معمولا گرانترین آنها، محفظه ی مخصوص بیرون از آکواریوم دارند و بیرون دیواره نصب می شوند، شیلنگ آبی از یک طرف آکواریوم به آنها وصل می شود و از قسمت خروجی سطل محفظه هم یک شلنگ دیگر به قسمت دیگر آکواریوم وصل می شود. نوع کارکرد آن به این صورت است که از یک سمت آب آلوده توسط شلنگ به محفظه کشیده می شود و توسط اسفنج فیلتر و زغال فعال و سرامیک آن عبور کرده و از شیلنگ خروجی به سمت دیگر آکواریوم هدایت شود.

 

فیلتر سطلی آکواریوم

فیلتر داخلی برقی

فیلترهای داخلی برقی پرکاربرد ترین هستند و قیمت ارزانی هم دارند. داخل آکواریوم نصب می شوند و همانطور که از نامشان پیداست با برق کار می کنند. داخل این نوع فیلترها هم باز می توان از زغال و سرامیک استفاده کرد؛ این نوع فیلتر در بازار با برندها و قدرتها و کارایی های مختلفی عرضه می شوند، اما باید دقت کنید که فیلتر برقی باید بر حسب فضا و حجم آکواریوم خریداری شود. زیرا یک فیلتر برقی قوی برای یک آکواریوم کوچک حکم جارو برقی را دارد و حتی آبزیان کوچک را هم به داخل خود می کشد! موتور فیلتر برقی داخل محفظه ی شیشه ای استکانی خود فیلتر نصب می شود و بدون مشکلی داخل آب قرار می گیرد. داخل آن معمولا از پشم شیشه یا اسفنج و امثال اینها استفاده می شود و باعث جذب آلودگی ها و جرم های آب به خود می شود. برخی از آنها در قسمت خروجی خود شیلنگی هم دارند که باعث اکسیژن رسانی به آب خواهد شد.

 

همچنین مطالعه این مقاله نیز توصیه می شود : مدل کفش چرم مردانه اسپورت و رسمی

 

پمپ هوا آکواریوم

 

پمپ هوا

پمپ هوا همان چیزیست که هوای بیرون را به درون خود کشیده و پس از آن به شلنگ هوا و سپس به سنگ هوا منتقل می کند تا اکسیژن را وارد آب کند. پمپ هوا در بالایی ترین قسمت آکواریوم و بیرون از آب قرار می گیرد تا اگر جریان برق وصل شده قطع شد آب وارد شلنگ نشود.

 

روشنایی آکواریوم

وسایل روشنایی آکواریوم

روشنایی آکواریوم هم برای آبزیان و هم اگر از گیاهان طبیعی و زنده استفاده میکنید برای آنها بسیار مفید است. انواع تجهیزات روشنایی مختلف برای آکواریوم وجود دارند که برخی از آنها درون آب و برخی دیگر بیرون آب قرار می گیرند و حتی می توانید از یک لامپ کم مصرف ساده هم استفاده کنید که باید از ارتفاع حدود 5-7 سانتی متری درپوش نصب شود.

در سومین مرحله آب را به داخل آکواریوم انتقال دهید.

تا سطحی که قصد دارید، آکواریوم را  با فشار ملایم از آب شهری پر کنید و ضد عفونی کننده ها و ضد کلر را به آب اضافه کنید. همچنین می توان تا 24 ساعت برای از بین رفتن کلر صبر کرد. برای از بین بردن باکتری و آلودگی های آب از مقدار کمی نمک نیز می توان استفاده کرد. البته به خاطر داشته باشید نمک برای ماهیان آب شیرین به میزان حداقل 40 گرم در 100 لیتر تا 1 گرم در هر 100 لیتر متغیر است و بستگی به شرایط زندگی ماهی دارد. اگر از ماهی های حساس و ضعیف نگهداری می کنید بهتر است از نمک استفاده نکنید.

!! مهمترین نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که تا قبل از پر شدن آکواریوم از آب، وسایل برقی از جمله فیلتر و بخاری و چراغ و ... را به هیچ عنوان به برق وصل نکنید.!!

نکته ی مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که استفاده از نمک برای آکواریوم های گیاهی یا ماهیانی که نیاز به بستر آب اسیدی دارند مضر است؛ در چنین شرایطی می توانید از آب فیلتر شده ی شهری یا RO به جای آب معمولی شهری استفاده کنید. اما باید به خاطر داشته باشید که این فیلترها علاوه بر آلودگی، تمامی مواد ضروری و املاح آب را هم جذب می کند؛ پس باید املاح را بعدا اضافه نمایید.

در مرحله ی چهارم از راه اندازی آکواریوم آب شیرین، تجهیزات آکواریوم را وصل کنید.

پس از پر شدن آب، وسایل برقی را وصل نمایید و 24 ساعت صبر کنید تا چرخه ی نیتروژنی تکمیل شود و کلر آب از بین برود.

اکنون باید پمپ هوا، بخاری، لامپ ها و فیلتر را نصب و فعال کنید. روند کامل شدن چرخه نیتروژن و آمده شدن محیط برای افزودن ماهی حدود هفت الی ده روز طول می کشد.

شاید در نگاه اول حباب هایی را در اطراف آکواریوم و سطح آب می بینید یا آب به نظرتان کدر می آید؛ نگران نباشید این مسائل پس از 24-72 ساعت از بین می رود. همچنین برای ضدعفونی کردن کامل آب می توانید از داروی متیلن بلو استفاده نمایید که هم برای تمیز کردن آب و هم برای از بین بدن قارچ و انگل ها استفاده می شود.

همچنین برای اطلاعات بیشتر می توانید از صفحه ی انواع آکواریوم استفاده نمایید.

برای کسب اطمینان از آماده بودن آب، از کیت های تست آب که شامل No2 و Ph هستند استفاده کنید. اگر مشکلی نبود وقت اضافه کردن ماهی ها رسیده است.

ماهی ها را برای آکواریوم آب شیرین انتخاب کنید.

مهمترین مسئله در انتخاب ماهی سازگاری انواع ماهی ها با یکدیگر است. دقت کنید نگهداری ماهی هایی که انتخاب می کنید کنار هم مشکلی ایجاد نکند و خلق و خوی، محیط و محل زندگی و همپنین شرایط شیمیایی مورد نیاز آنها با هم تطابق داشته باشد.

فرایند غذا دادن به ماهی آکواریوم آب شیرین

بهترین حالت غذادهی، سه مرتبه در روز است، هر وعده متفاوت و متنوع با دیگری خواهد بود و میزان آن باید به حدی باشد که در عرض سه-چهار دقیقه تمامی آنها مصرف شود.

اگر غذایی که برای آنها ریخته اید زیاد باشد به کف آکواریوم منتقل می شود و باید آنها را خارج کنید؛ چون بعد از پنج-شش ساعت شروع به تجزیه کرده و آمونیاک و نیترات آب را افزایش می دهد. همچنین ریختن غذاهای منجمد به طور مستقیم در داخل آب نیز باعث افزایش فسفات و نیترات آب می شود. قبل از تغذیه ماهیان؛ کمی آنها را در هوای محیط نگهداری کنید تا یخ آنها ذوب شود.

 

آکواریوم آب شیرین

تعویض آب برای آماده سازی و راه اندازی آکواریوم آب شیرین

یکی از مهمترین و اصلی ترین نیازها برای ماهی های آکواریومی، تعویض به موقع و مستمر آب آکواریوم است؛ فاصله های زمانی تعویض آب آکواریوم آب شیرین بر اساس حجم و اندازه آکواریوم؛ تعداد و انواع ماهی ها، نوع سیستم فیلتراسیونی که برای آکواریوم آب شیرین استفاده می کنید، از هر دو هفته یکبار تا هر چند ماه یک بار متغیر خواهد بود.

اگر از آب شهری استفاده می کنید، حتما از ضر کلر استفاده کنید و نیاز نیست همه ی آب را تعویض کنید؛ به طور معمول تعویض 25-30 درصد از آب آکواریوم ماهیانه و هفته ای یکبار کافی است.

چرخه نیتروژن آکواریوم آب شیرین

چرخه نیتروژن یکی از مهم ترین مسائل راه اندازی آکواریوم آب شیرین است که به شدت باید رعایت کنید؛ زیرا همین چرخه اگر درست اجرا شود موجب نابودی و تمیزی آب آکواریوم از تمامی مواد سمی، آلودگی ها و سموم ناشی از مدفوعات ماهیان، گیاهان پوسیده، غذاهای باقی مانده و ته نشین شده و ... می شود. چرخه نیتروژن عبارت است از تولید و تکثیر برخی باکتری های مفیدی که وجود آنها در آب باعث حفظ تعادل نیتروژن آب می شود و این روند باعث تجزیه مدفوع و فضولات و پس مانده ی غذای آبزیان شده و از طریق ورود ماهی به آب، تغذیه ماهی، دفع ماهی و تجزیه فضولات ماهی انجام می گیرد. در ابتدا چون ماهی در آب وجود ندارد و این چرخه انجام نمی شود و از طرفی هم برای تکمیل چرخه نیاز به ماهی دارید؛ میتوانید از ماهی های مقاومی چون زبرا بهره ببرید اما تکمیل چرخه حدود 30 روز طول خواهد کشید؛ به همین دلیل معمولا از قرص و کپسول های مختلفی وجود دارند که حاوی باکتری های مفید هستند. مانند باکتوزیوم، دنیترول، ژل فیلتر میکروب لیفت. میتوانید از این محصولات تهیه کنید و در فیلتر خود قرار دهید تا طی 24-72 ساعت باکتری های مفید شما تولید و چرخه نیتروژن شما کامل شود.

مراحل چرخه نیتروژن آکواریوم آب شیرین

مواد آلی به : آمونیاک

آمونیاک به : نیتریت

نیتریت به : نیترات

نیترات به : نیتروژن

در چرخه ی ذکر شده، در ابتدا آمونیک از مدفوع حیوانات، گیاهان فاسد شده، اجساد ماهیان تولید خواهد شد. این آمونیاک برای ماهیان بسیار سمی و مهلک است. در مرحله ی دوم آمونیاک توسط باکتری ها به نیتریت یا NO2 تبدیل خواهد شد؛ نیترین نیز سمی است و موجب مرگ ماهیان می شود. در مرحله سوم نیتریت به نیترات یا NO3 تبدیل می شود که خطر کمتری نسبت به دو ترکیب قبلی دارد؛ البته افزایش بی رویه آن باز هم موجب مرگ ماهی های آکواریوم آب شیرین خواهد شد.


روش های کاهش مواد مضر آب

نیترات ها توسط گیاهان داخل آکواریوم جذب شده و فضای آب متعادل خواهد شد. تعویض مرتب بخشی از آب نیز موجب کاهش نیترات و آمونیاک آب می شود. اما توجه داشته باشید در هر بار بیش از سی درصد از آب آکواریوم را تعویض نکنید.

چرخه های نیتروژنی در آکواریم های آب شیرین تازه راه اندازی شده

وقتی آکواریوم را تازه راه اندازی می کنید، باکتری های مفید آکواریوم طبیعتا کم است یا اصلا وجود ندارد؛ پس فیلتراسیون بیولوژیکی آکواریوم فعلا وجود ندارد؛ تنها راهی که باقی میماند این است که چرخه نیتروژن تکمیل شود؛ اگر این فرآیند انجام نشود طبیعتا نمی توان ماهی ها را به آکواریوم اضافه کرد. پس باید حداقل 7 روز و حداکثر ده روز صبر کنید تا چرخه کامل شود.

چرخه های نیتروژنی در آکواریوم های آب شیرین جا افتاده و مدت دار

وقتی سیستم فیلتراسیون آکواریوم تکمیل شده باشد آکواریوم شما آماده است. مواردی که در آن چرخه نیتروژنی شما دچار اختلال می شود به اختصار عبارتند از:

اضافه کردن ماهی و سایر آبزیان به آب قبل از تکامل فیلتراسیون آب

جدا نکردن اجساد آبزیان و ماهیان از آب و در آب ماندن آنها

غذا دادن بیش از حد به ماهیان و باقی ماندن ته مانده غذا در آب

استفاده از دارو

و ...

معمولا فرآیند چرخه به این صورت است که با فیلتر بیولوژیک آکواریوم باکتری های کافی برای حفظ تعادل چرخه نیتروژن در آب تامین می شود. در صورتی که ماهی جدیدی به آکواریوم آب شیرین اضافه کنید اندازه آمونیاک آب افزایش خواهد یافت. پس اگر ماهی بیشتر از ظرفیت آکواریم به آن اضافه شود آمونیاک بیشتری تولید می شود و در نتیجه باکتری های موجود در سیستم فیلتراسیون قادر به جبران این مازاد نخواهند بود و باعث مرگ آنها خواهد شد.

شیمی آب در آماده کردن آکواریوم چه نفشی دارد؟

وقتی تصمیم به راه اندازی آکواریوم آب شیرین می کنیم، معمولا ماهی را از محیط طبیعی به محیط آکواریوم منتقل می کنیم پس باید محیط آکواریوم را هر چه بیشتر به محیط طبیعی ماهی نزدیک تر کنیم. پس باید PH آب و زمینه ی شیمی آن را بدانیم؛ مخصوصا سختی آب و چرخه نیتروژن.

PH آب درجه ی اسیدی یا قلیایی بودن یک ترکیب یا ماده را نشان می دهد و درجه ی آن بین 0 تا 14 است که عدد صفر نشان دهنده میزان اسیدی بودن ماده است و هر چه به سمت عدد 14 نزدیک می شویم میزان قلیایی بودن آن افزایش پیدا می کند. آب PH 7 دارد؛ یعنی میزان اسیدی و قلیایی بودن آن متعادل است و از هر دو یون اسیدی و قلیایی به میزان یکسان دارد. تقریبا می توان گفت همه ماهی ها و آبزیان آب شیرین در آب های دارای PH حدود 5  تا 9 نزدگی می کنند.

 

تشخیص پی اچ آب آکواریوم

کاهش پی اچ آب

محصولات شیمیایی مختلفی وجود دارند که می توانند PH آب را پایین بیاورند. اما قبل از کاهش پی اچ آب باید به میزان سختی آب دقت نمایید و اگر درجه ی سختی بالا بود آن را کاهش دهید و سپس از محصولات کاهنده پی اچ آب استفاده نمایید.

برای کاهش درجه سختی آب از کودهای گیاهی مورد استفاده در فیلتر بیولوژیک آکواریوم مانند گیاه PEAT می توانید استفاده کنید؛ یا با فیلتراسیون خانگی OSMOSIS معکوس آب را قبل از اضافه کردن به آکواریوم سبک تر کنید.

افزایش پی اچ آب

اولین و ساده ترین راه برای افزایش PH آب تعویض آب است؛ وقتی آب جدید به آب اضافه میکنیم برخی از مواد آلی موجود در آب که موجب کاهش پی اچ آن است حذف می شوند. همچنین از ترکیباتی مثل بی کربنات یا بافر می توان برای افزایش پی اچ آب استفاده کرد.

سختی آب

آب ها معمولا به دو دسته ی آب سبک و آب سخت تقسیم می شوند؛ آب های سبک دارای مواد معدنی کمی هستند؛ در مقابل آب های سخت غنی از مواد معدنی محلول در آب هستند. ممکن است در نگاه اول درجه ی سختی آب زیاد مهم نباشد؛ اما چون قصد ما نزدیک کردن محیط آب به محیط طبیعی ماهیان است و همچنین به دلیل تنوع شرایط و محیط زندگی ماهیان مختلف که درجه های سختی مختلفی را برای آب رقم می زنند؛ باید بسته به نیاز هر نوع ماهی آب مورد نظر را تامین کرد. همچنین برای کاهش سختی آب می توانید از زغال فعال کمک بگیرید.

افزودن ماهی به آکواریوم آب شیرین

حالا نوبت آن رسیده که اقدام به خرید ماهی کنید. پس از انتخاب شرایط ماهی ها و انتخاب چند گونه ی هماهنگ با هم که قبلا در همین مقاله شرایطش را خدمتتان عرض کردیم، پس از خرید بلافاصله باید ماهی ها را با همان کیسه ی خودش داخل آکواریوم بگذارید. این کار به این دلیل است که تبادل دمایی بین آب ماهی و آب آکواریوم صورت گیرد و ماهی دچار شوک دمایی نشود. پس از 10-15 دقیقه می توانید کیسه را خارج کنید، کیسه ماهی ها را باز کنید و یک استکان از آب ماهی ها دور بریزید و یک استکان از آب آکواریوم داخل آن بریزید. کمی بعد دوباره این کار و دو باره و سه باره با فاصله انجام دهید. در نهایت پس از پنج دقیقه با توری ماهی ها را از کیسه بیرون آورده و داخل آکواریوم بیندازید. دقت کنید که کیسه را همانطور خالی نکنید و آب کیسه را دور بریزید.

یادآوری

سعی کنید در روزهای اول زود به زود با استفاده از کیت های تشخیص مرتبا شرایط آب را بررسی کنید و اگر پی اچ، سختی و ... آب تعادل لازم را نداشت اقدامات لازمه را انجام دهید. این مسئله کاملا عادی است و به دلیل خشک بودن آکواریوم تا یک الی دو ماه ممکن است مقادیر ثابت به دست نیاید و پس از اتمام این دوره مقادیر آب ثابت خواهد شد.

 

بهترین فروشگاه های آکواریوم تبریز و طراحی آکواریوم در تبریز

جهت مشاهده ی مشخصات هر کدام، روی نام آنها کلیک کنید.

 

آکواریوم آکوا تبریز

مرکز عرضه و فروش انواع آکواریوم و ماهی های زینتی در تبریز

آکواریوم آکوا تبریز

 

آکواریوم خلیج تبریز

عرضه و فروش انواع آکواریوم های آب شیرین و آب شور

انواع ماهی ها و آبزیان زینتی آب شیرین و شور

آکواریوم خلیج تبریز

 

آکواریوم برکه تبریز

انواع آکواریوم و ماهی های شور و شیرین

آکواریوم برکه تبریز

 

آکواریوم دنیای زیر آب

عرضه و فروش انواع ماهی های آب شیرین و زینتی

 
تهیه و گردآوری : تبریز 118
خواندن 905 دفعه
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…