موضوع بندی رویداد

این قسمت شامل بلاگ های ثبت شده ی با موضوع بندی رویداد می باشد.

تبریز میزبان گردهمایی بین المللی معماری بومی 2018 است

به گزارش ایرنا، مرتضی آبدار، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اعلام کرد: با توجه به انتخاب کمیته بین‌المللی معماری بومی (سیاو / ایکوموس) و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، کنفرانس 2018 با موضوع 'میراث فرهنگی و توسعه پایدار' از نهم تا یازدهم مهر 1397، در تبریز برگزار شد.

 

 تبریز میزبان گردهمایی بین المللی معماری بومی 2018 است

 

ایکوموس -(ICOMOS-  (International Council on Monuments and Sites  یک سازمان بین المللی غیر دولتی است که به حفاظت از آثار و  ابنیه‌های جهان اختصاص داده شده است،

و سیاو، کمیته بین المللی معماری بومی،

International Committee of Vernacular Architecture) - the CIAV) – می‌باشد.

وی با اشاره به انتخاب کهن شهر تبریز به عنوان «پایتخت گردشگری جهان اسلام» در سال 2018 و غنی بودن میراث فرهنگی و تاریخی اصیل تبریز را مهمترین دلیل انتخاب آن از سوی کمیته بین‌المللی معماری بومی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای برگزاری گردهمایی 2018، برای نخستین بار در کشور و در شهر تبریز دانست.

هدف «ایکوموس» تشویق جوامع محلی و مردم سراسر جهان برای توجه به جایگاه میراث ‌فرهنگی در هویت و اجتماعی شدن افراد، آگاهی‌افزایی از میزان گستردگی و آسیب‌پذیری میراث‌ فرهنگی و همچنین تلاش در جهت حفاظت و ارتقای میراث‌فرهنگی است. محورهای اصلی این گردهمایی بین المللی معماری بومی 2018 در تبریز، «میراث فرهنگی و توسعه پایدار» بوده و محورهای فرعی آن شامل «حفاظت از میراث فرهنگی به عنوان محرک و هدایت‌کننده توسعه پایدار»، «میراث بومی تبریز، ایران و خاورمیانه» و «میراث بومی و پایداری موردهای مطالعاتی» است. معماران و اساتید برجسته ایرانی و 12 کشور خارجی از جمله صربستان، پرتغال، چین، تایلند، سوریه و ایران در این گردهمایی به نمایش آثار خود پرداختند.

در این راستا، کمپ مستندنگاری معماری «ورنادوک»، با رویکرد مستندنگاری بازار تبریز با حضور اساتید و فعالان برجسته بین‎المللی معماری در «سرای میانی حاج حسین» بازار تبریز  برگزار شد.

رییس نروژی کمیته بین‌ المللی معماری بومی، گیزله ژاکلین، کفت: این کنفرانس با هدف تشویق جوامع محلی و مردم سراسر جهان برای توجه به جایگاه میراث ‌فرهنگی در هویت و اجتماعی شدن افراد، آگاهی ‌افزایی از میزان گستردگی و آسیب‌ پذیری و نیز تلاش برای حفاظت و ارتقای آن برگزار می شود. حفظ و حراست از میراث فرهنگی در جهان و توسعه پایدار مکمل یکدیگر بوده و تضادی با هم ندارند.

مرتضی آبدار، تمدن، تاریخ، علم و فرهنگ آذربایجان و تبریز را بی همتا خواند و اظهار داشت: بر همین اساس امروز این تبریز کهن با چهار هزار سال قدمت تمدنی، میزبان یک کنفرانس بین المللی است که سالانه در یک شهر برگزار می شود و با 15 کشور با 15 زبان مختلف و 10 مذهب و دین گوناگون در جهان در ارتباط است.

وی بازار تبریز را به دلیل زندگی پرتکاپو و تجارت زنده با قدمت و ابنیه های تاریخی همراه با اصناف و مشاغل تبریز، در جهان بی همتا دانست و گفت: بر همین اساس سرای حاج حسین در بازار تبریز، برای مستندسازی معماران بین المللی انتخاب شده است که طی 15 روز میزبان این متخصصان بوده است.

خواندن 173 دفعه
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…